Aktuality

Aktuální informace a oznámení

Martin Hašek a jeho ohlédnutí za podzimem 2016

Jeden z nejpovedenějších podzimů v druholigové historii mají za sebou fotbalisté druholigové Vlašimi. U tohoto úspěchu byl i trenér Martin Hašek, který dokázal ve Vlašimi vybodovat kádr, jehož předností je rychlost a tým se skládá z nadějných mladíků. „Kluci se chtějí posouvat dál a i z tohoto důvodu se mi s nimi dobře pracuje,“ uvedl v obsáhlém rozhovoru Martin Hašek.

Trenére, jak s odstupem pár týdnů hodnotíte podzimní část letošního ročníku Fortuna národní ligy? Začátek soutěže asi nebyl podle představ, ale následně se tým rozjel k parádním výkonům.

Že začátek nebyl podle představ, není úplně přesný termín. Já bych to rozdělil na bodové zisky a výkony. Nebyl jsem spokojen s výkony ve dvou zápasech, a to doma proti Znojmu a poté ve Frýdku-Místku. Proti Znojmu to bylo především ve hře směrem dozadu a ve Frýdku naopak nebyla spokojenost s hrou směrem dopředu. Co se týče zápasů v Sokolově, s Olomoucí a Ostravou, tak zde bych výkon našich hráčů pochválil, ale v těchto zápasech jen remizovali.  S Olomoucí jsme dokonce prohráli. Tím vlastně končí výčet zápasů z úvodu sezóny, kdy se to nehodnotí s lehkým srdcem. V té druhé části jsme již dokázali bodovat a prohráli vlastně smolně jediné utkání v Opavě, kdy jsme inkasovali minutu před koncem. V dalších zápasech už byla spokojenost s výkony i výsledky týmu, což se hodnotí o poznání lépe. Jediné s čím nejsem spokojený, jsou remízy v posledních dvou utkání. V obou zápasech, jak ve Znojmě tak doma s Táborskem jsme měli vytěžit maximum. Díky těmto ztrátám jsme trochu vypadli z přímého kontaktu s postupovými příčkami, ale na druhou stranu musíme být spokojeni, protože se nám podařil historicky nejlepší bodový zisk po podzimní části od dob, co Vlašim hraje druhou ligu.

Nejvíce vás asi musí mrzet zápas ve Znojmě…

Samozřejmě nás to mrzí. Ve 44. minutě jsme vedli 3:1 a náš náskok mohl být podle průběhu zápasu vyšší. Poté soupeř díky zbytečné penaltě snížil na rozdíl jediné branky a šlo se do kabin, což se ukázalo jako rozhodující moment. Ve druhém poločase se soupeři povedlo vyrovnat. Náš tým se z toho oklepával. To se povedlo, ale neproměnili jsme pokutový kop. Poté přišel gól v poslední minutě a člověk už počítá s tím, že utkání zvládneme, ale nakonec jsme inkasovali ještě v samotném závěru, což nás mrzí do teď.

Když se na utkání podíváme ze strany nezávislého diváka, tak ale muselo jít určitě o velmi zajímavý zápas…

Samozřejmě bylo to před televizními kamerami, což bylo určitě dobře, že se diváci mohli podívat na zajímavý fotbal a dobrou reklamu na druholigový fotbal. Lidé viděli útočný fotbal s obou stran a nakonec i osm branek.

Jaká u vás panuje spokojenost s výkony vašich svěřenců?

Nechci tvrdit, že všichni naší hráči měli konstantní výkonnost. Celkově mohu říci, že jsme nebyl z nikoho zklamaný. Musím hráče pochválit, protože na sobě pracovali a práce s nimi je vynikající. Máme před sebou zimní přípravu, kdy se bude tým moci ještě více sehrát a nabrat zkušenosti proti celkem zajímavým soupeřům z první ligy. Naším cílem je udržet dobré klima v týmu, protože když sem hráči chodí pracovat a zlepšovat se, tak je to určitě pozitivní věc, která nám prospívá a mě taková spolupráce velmi baví.

Jaký bude pohyb v kádru? Je možné, že někdo odejde? Byla by to jistě škoda. Je to tak?

Nebyl bych rád, ale nedá se to vyloučit. Zatím se nic neděje, a to i z toho důvodu, že se neví, kdo bude trénovat Spartu. V momentě kdy přijde nový trenér, tak se můžou některé věci změnit a jelikož máme v týmu několik mladých hráčů právě ze Sparty, tak se může stát, že nový trenér udělá určité změny v kádru a někdo z našich mladých hráčů může odejít například do přípravy se Spartou nebo může být součástí výměny, jak to bývá zvykem.

Lepší variantou však je, aby tým zůstal pohromadě. Budete prosazovat nějaké změny vy?

Byl bych rád, kdyby nám tým zůstal pohromadě. Samozřejmě nějaké změny proběhnout. Máme tu dostatek krajních záložníků, takže někdo může odejít, ale zase na druhou stranu bychom rádi tým i vhodně doplnili. Celý podzim jsme odehráli ve složení kádru o sedmnácti hráčích a na jaro bychom měli rádi tým s dvaceti hráči. Samozřejmě nemůžeme počítat s Čapkem, který se zranil a díky tomu se nemohl řádně zapracovat do týmu a budeme doufat, že se uzdraví Daniel Tarczal. S ním by nás bylo osmnáct. Takže dva až tři hráče bychom rádi přivedli.

Když jste zmínil Daniela Tarczala, tak v závěru sezóny vypadl kvůli reprezentačním povinnostem i další středopolař Kulhánek, což byla další ztráta pro tým…

Samozřejmě v závěru podzimní části sezóny jsme museli právě ve středu zálohy improvizovat, když nám ještě vypadl reprezentant Jirka Kulhánek. Nasadili jsme do středu pole Wiesnera, se kterým budeme dále pracovat na dvou postech a mohl by dostat více prostoru, protože nás přesvědčil o svých kvalitách.

Vypadá to tedy, že fanoušci se nemusí hrozit další velké obměny kádru…

Z hostování se nám vrátil Vrána a zatím to vypadá, že do přípravy vezmeme dva mladíky ze Sparty a uvidíme. Každopádně velkou fluktuaci hráčů, jako jsem zažil po svém příchodu loni, fanoušci očekávat nemusí.

V týmu působíte bez pár dnů již celý rok. Jak ohodnotíte své dosavadní působení ve Vlašimi?

Když se na to podíváte ve výsledkové rovině, tak jsme v devětadvaceti zápasech udělali 48 bodů při faktu, že jsme v podstatě dvakrát přebudovávali kádr a loni v zimě jsme ještě předělávali organizaci hry. Takhle to tedy vypadá a vyznívá jako výsledkově povedený rok. Ovšem když se na to podávím pocitově, tak jsme jako trenéři zažívali krušné chvilky. Na jaře jsme začínali tři body od sestupu a po třech kolech jsme nasbírali dva body a byli dva body od sestupu. Nakonec jsme sezónu zachránili dobrý závěrem. Jaro tedy končilo dobře a byli jsme spokojeni. V létě se nám celkem povedla příprava a přijde start sezóny a po pěti kolech jsme byli na sestup a teď tu máme historicky nejlepší podzim. Takže pocity tak trochu smíšené.

Tým dost omladil a patří asi mezi nejmladší v lize. Jak se vám s mladými hráči pracuje?

Nikdy jsme to nepočítal, ale asi jsme mezi dvěma třemi nejmladšími kádry v soutěži. Co se týče základní sestavy, tak zde asi máme nejmladší sestavu ve Fortuna národní lize. Pracuje se mi dobře, protože kluci na sobě chtějí pracovat a chtějí se posouvat dál. Navíc nás těší to, že mladé hráče do sestavy nedáváme uměle, ale ti kluci na to mají výkonnost. Samozřejmě nám chybí díky věku hráčů větší důraz v osobních soubojích, ale my máme rychlé mužstvo, které tvrdé souboje nevyhledává.

Tréninkových ploch máte k dispozici dostatek, vnímáte to jako pozitivum?

Tréninkových možností máme k dispozici opravdu dost, což hodnotím jedině pozitivně. Jediné co nás trochu trápí je to, že nemáme jedno zázemí a neustále musíme převážet své věci z místa na místo, což není úplně komfortní, ale je to tak a jsme s tím smíření. Navíc jak sám vidíte, tak i přes tohle se může týmu dařit. (úsměv)

Hráči nyní absolvují ještě tréninkové dávky a dva zápasy. Jaký se za tím skrývá důvod?

Hráči měli volno a začali jsme trénovat 6. prosince. V plánu jsme měli dva zápasy a končit budeme 21. prosince, kdy hráče čeká další volno do zahájení zimní přípravy. Nazveme to takovým mezi blokem, který vyplní hráčům mezeru mezi koncem podzimní sezóny a zahájením zimní přípravy. Má to i své opodstatnění. U hráčů klesá v prvních dvou týdnech kondice pozvolna a poté začne upadat strmě, čehož jsme se chtěli vyvarovat. Nebude to jen o trénování, ale bude to trochu odlehčené. Máme v plánu hokej, florbal a hráči nebojují o sestavu.

Pomalu se blíží Vánoce, jak se na ně připravujete s rodinou? Máte nakoupené dárky?

Už máme ozdobený stromeček a dům, takže vánoční atmosféra už tam je. Mám připravený dárek pro manželku a dárky pro děti kupuje manželka, takže já se spoléhám na to, že je vše zajištěno. (směje se). Co se týče synů, tak mladší Filip, který ej u nás ve Vlašimi už říkal, že má vše. On je na tohle poctivý a dárky má s předstihem.

Chcete něco vzkázat fanouškům vlašimského fotbalu?

Fanouškům bych chtěl poděkovat za celý ten rok. Především bych chtěl poděkovat těm, kteří chodí nás podporovat pravidelně na stadion. Rovněž jim musím poděkovat za trpělivost, kterou s námi měli v úvodu sezóny, než se tým sehrál. Ještě bych přidal omluvu za to, že jsme nesbírali doma tolik bodů, co venku. Na jaře se budeme snažit dělat našim fanouškům doma více radosti. Zároveň našim příznivcům přeji klidné a pohodové Vánoce a hodně zdraví, štěstí a úspěchů do nového roku.