Aktuality

Aktuální informace a oznámení

Martin Hyský: Šesté místo chceme vylepšit!

Před měsícem zahájila Vlašim pod vedením nového realizačního týmu letní přípravu a nyní se vše schyluje k prvnímu mistrovskému utkání nového ročníku FORTUNA:NÁRODNÍ LIGY, kde chce Vlašim podle slov hlavního trenéra Martina Hyského bavit diváky atraktivním fotbalem a zároveň chce vylepšit loňské šesté místo. O čem ještě byla s hlavním trenérem řeč? Přečtěte si rozhovor.

Trenére, jaké je vaše hodnocení letní přípravy, která jde do finále?

Musím říci, že jsem spokojený s tím, jak to probíhalo a probíhá. Více než výsledky pro nás byl důležitější herní projev v utkáních. Mužstvo pochopilo, ví co chceme hrát a jakým stylem se chceme od nové sezóny prezentovat. S tím jsem tedy spokojený a nyní bude důležité, abychom to dokázali převést do mistrovských utkání, kde to bude psychicky náročnější než v přípravě, kde si každý trochu více dovolí. Já jsem ale přesvědčený, že ve Vlašimi máme kvalitní mužstvo, které je schopné hrát náš styl fotbalu a být úspěšné.

Co výsledková stránka? Potrápili jste i ligové týmy….

Co se týče výsledků, tak v posledních dvou zápasech jsme doplatili na neproměňování šancí. Proti ligovým týmům jsme si vytvořili řadu šancí, ale bohužel koncovka nebyla ideální. Například proti Pardubicím jsme měli asi osm příležitostí, které mohly skončit gólem, ale bohužel v koncovce jsme selhali. Právě koncovka je jedna z věcí, která se musí zlepšit, protože když nebudeme dávat góly, nebudeme vyhrávat.

Dobrou vzpruhou pro tým mohl být například zápas s Teplicemi, který jste dokázali otočit. Vnímáte to podobně? 

Určitě to bylo dobře. Zápas jsme dobře rozjeli, ale na začátku druhé půle jsme trochu zaspali. Každopádně kluci zápas otočili, ale to bylo určitě pro kluky velmi pozitivním signálem, že dokáží otáčet zápas i proti silnému soupeři.

Vlašim má aktuálně poměrně mladý kádr. Přicházeli mladí fotbalisté a nepřišel nikdo zkušený. Nepanuje z vaší strany menší obava z toho, jak se s tím mladí hráči vypořádají?

Určitě z toho strach nemám. Myslím si, že ti kluci, které tady máme, mají svou kvalitu a potřebu dostat prostor, aby se ukázali. Samozřejmě přestupní období ještě neskončilo a nemůžeme nic vyloučit, ale na druhou stranu nechceme zabírat posty pro mladé kluky, protože je chceme maximálně využít a dát jim prostor. Plán samozřejmě byl přivést některé hráče, ale z různých důvodů to nevyšlo. To prostě fotbal přináší a já z toho určitě nejsem smutný. Například tento týden je tady na zkoušce Vojta Hadaščok, který se připojil k týmu a uvidíme, jak se nám bude jevit a jedna z možností je, že u nás zůstane.

Vše tedy záleží na tom, jak budete s Vojtou spokojeni?

Vojta souhlasil s tím, že přijde a absolvuje zkoušku, která může trvat déle než týden a my se pak rozhodneme podle toho, jak se nám bude líbit. Je na něm vidět chuť. Hráče do ofenzivní pozice potřebujeme, protože se nám v přípravě zranil Jonáš Kneifel, který bude delší dobu mimo a na to musíme určitě reagovat.

Je tedy ještě možné očekávat nějaký příchod v průběhu začátku sezóny?

Uvidíme až se rozjede soutěž a bude záležet na tom, jak se nám povede úvod sezóny. Tuhle možnost tedy určitě úplně nezavrhujeme. Záležet bude na tom, jak to rozehrajeme.

Již na startu přípravy jste avizoval, že šesté místo je pro vás závazek a chcete se pohybovat v tabulce vysoko. Změnily se vaše cíle a ambice během přípravy?

Chtěl bych hrát určitě co nejvýš v tabulce. Myslím si, že musíme mít vysoké cíle. Samozřejmě vše ještě probereme s hráči v kabině, aby i oni vyjádřili své pocity a názory, protože i to je pro nás důležité. Myslím ale, že máme ambiciózní tým. Zkrátka šesté místo, které se zde loni podařilo, bychom určitě chtěli vylepšit.

Když se bavíme o ligové soutěži, tak loni se podařilo posunout pomyslnou laťku i tuzemském poháru…

Je to pravda (směje se). V poháru se laťka nasadila poměrně vysoko, protože Vlašim dokázala vyřadit ligové celky. Záležet hodně bude samozřejmě na losu v poháru. Letní příprava nám ale ukázala, že s ligovými týmy se můžeme poměřovat. Mistrovský zápas je ovšem trochu odlišný, ale i v poháru budeme chtít dojít co nejdál.

Ostrý strat vás čeká už o tomto víkendu na půdě exligové Opavy. Jaký zápas očekáváte a s jakým cílem do utkání půjdete?

Jedeme do Opavy vyhrát, stejně jako každé utkání. Takhle to musíme mít nastavené v hlavě od začátku. Samozřejmě musíme mít k soupeři respekt. Opava je kvalitní a zkušený tým, který se může opřít o hráče s ligovými zkušenostmi. Herně náš soupeř nepodával v lize špatné výkony, jen se nedokázal prosadit gólově. V Opavě je navíc fotbalové prostředí a fanoušci tam dokáží vytvořit dobrou atmosféru, což je pro soupeře nepříjemné. Já osobně očekávám vyrovnaný zápas.

Máte představu o sestavě, která vyběhne v sobotu na zelený pažit?

Konkrétní určitě nebudu, ale určitou představu o složení základní sestavy pro první zápas máme, ale ještě máme pár otazníků.

Když se vrátíme zpět k přípravě, tak s týmem se připravovali i naši dorostenci. Hrabánek se bohužel zranil, ale například Jaroslav Jíra zasáhl do několika zápasů. Jaká je aktuálně jeho pozice v kádru? Dovedete si představit, že nastoupí do ligového utkání?

Určitě tuhle možnost nezavrhujeme. Jsme domluveni s trenérem dorostu, že bude chodit hrát zápasy, když nebude využitý u nás v A-týmu. Jde o to, aby měl i herní vytížení a jen netrénoval. Je mu 16 let a potřebuje si ještě zvykat a více se adaptovat. Bude záležet určitě na něm, jak se bude ukazovat dále. Určitě je na něm vidět zlepšení. Zvyká si na tempo, ale na druhou stranu musí například umět rychleji reagovat na ty situace. Zkusil si i post levého beka, který pro něj není obvyklý. Je potřeba, aby se učil a já jsem určitě jedině rád, že Vlašim má takové mladé hráče, kteří přijdou a jsou schopni se zapojit do druholigového týmu.

Když jste nakousl téma obrany, tak jste museli s realizačním týmem reagovat na odchod Jakuba Štochla. Máte představu o složení obrany pro úvod soutěže?

Samozřejmě jsme museli reagovat na odchod Kuby Štochla a pro úvod soutěže máme o složení obrany poměrně jasnou představu. Záleží ale především na zdravotním stavu hráčů, zda budou všichni plně k dispozici.

Našlo by se na letní přípravě vyloženě nějaké negativum?

Abych pravdu řekl, tak musím letní přípravu opravdu hodnotit pozitivně. Samozřejmě objevila se i negativní věc, kterou je určitě zmíněné zranění Jonáše Kneifela, ale jinak musím říci, že vše bylo opravdu v pořádku. Příprava byla koncipovaná hodně zápasově, hráli jsme tři anglické týdny. Vzhledem k tomu, že jsme nakonec měli menší počet hráčů, než jsem plánovali, tak museli hráči odehrát větší minutáž, než byla naše původní představa.

Diváky budete asi chtít nalákat na ofenzivní fotbal. Je to tak? 

Určitě chceme hrát ofenzivně, nátlakově a vytvářet si šance. Chceme hrát fotbal pro diváky, aby se jim hra líbila a doufám, že se nám to bude dařit. Ostatně v přípravě nás fanoušci mohli v několika zápasech vidět a přesvědčit se, že nám to sedlo a tak se chceme prezentovat. Společně s panem Lajdou si přejeme, aby na fotbal ve Vlašimi chodilo více fanoušků a když budeme hrát fotbal, který je bude bavit, tak věřím, že si cestu na stadion najdou.