Aktuality

Aktuální informace a oznámení

Trenéři Vlašimi se vzdělávají – studují licenci TM UEFA B

Na začátku března proběhl pod záštitou Fotbalové asociace České republiky (FAČR) již třetí blok trenérské licence Trenér mládeže UEFA B (TM UEFA B). Jedná se o trenérskou licenci, která je zaměřena na děti ve věku 4-13 let. Z našeho klubu se vzdělává kvarteto Vlk, Štětina, Svoboda a Petrů. Celkem se vzdělává 21 trenérů z celé republiky. Své zástupce má na licenci například Sparta Praha, Slavia Praha, brněnská Líšeň, Hodonín a Teplice.

Před závěrečnými zkouškami, které proběhnou během června, musí trenéři absolvovat celkem pět třídenních bloků, během kterých probíhají jak přednášky, (Pedagogika, Vývojová psychologie, Anatomie, První pomoc, …) tak i praktické tréninkové jednotky. Trenéři se díky studiu této licenci dostanou do předních českých klubů, kde vidí, jakým způsobem pracují s mládeží. Například druhý blok proběh v brněnské Zbrojovce a třetí blok v Praze na Spartě.

Licence TM UEFA B je druhým nejvyšším vzděláním v mládežnických kategoriích. Nad ní je pouze TM UEFA A, která se zaměřuje na výběrové hráče ve věku 14-19 let.

„Jsme si vědomi toho, že pouze za neustálého sebevzdělávaní můžeme dosáhnout co nejefektivnějšího rozvoje našich hráčů. Začít bychom měli u těch nejmenších v přípravkách, kde je nutné v hráčích pěstovat kladný vztah k dané aktivitě a zároveň do hráčů vštepovat „fotbalové základy“, které pak zúročí v pozdějším věku při postupném slučovaní již osvojených činnosti při samostatném řešení dané herní situace. A pravě již zmiňovaní kurz „Trenér Mládeže UEFA B“ je zaměřen na malé formy her, kde z mého pohledu je důležitá erudovanost a systematičnost charakteristická pro vedení a rozvoj těch nejmenších dětí. Těším mě, že naší trenéři chápou význam vzdělávání a dokázali si ve svém pracovním a osobním vytížení najit prostor pro tyhle aktivity. Poděkováni také patří i našemu klubu, který tyhle aktivity trenérů finančně podporuje a tím vytváří vhodné motivující prostředí pro rozvoj trenérů v klubu,“ říká šéftrenér mládeže FC Sellier & Bellot Vlašim Ondřej Jusko.

„Jsme velmi rádi, že se na trenérskou licenci TM UEFA A přihlásili naši trenéři. Cílem klubu je mít trenéry vzdělané na co možná nejvyšší úrovni, protože jsme si vědomi, že pracujeme s hráči, kteří jsou de facto Tabula rasa a je jen na nás trenérech, jakým způsobem budeme budoucí fotbalisty rozvíjet,“ doplňuje vedoucí trenér přípravek a zároveň jeden ze studentů Jiří Petrů.

Odkaz na video z FAČR

Proč jsi začal studovat licenci Trenér mládeže UEFA B?

Jaromír Vlk:  „Když jsem začal studovat trenérské licence, neskutečně mě to chytlo. UEFA B mládež jsem začal studovat z toho důvodu, že jsem se chtěl i mládežnickém trénování dozvědět víc, posunout naše tréninky o level výš, zaměřit se na detail. Všem bych tuto licenci vřele doporučil.“

Petr Štětina: „TM UEFA B studuji z důvodu, že mě baví trénování dětí a chci proto v tomto směru získávat nové poznatky a zkušenosti a posouvat se dál. To tato licence bezpochyby splňuje, jelikož je zaměřena nejen na “ fotbalové“ věci, ale získávám poznatky i z oboru jako je fyziologie, anatomie, psychologie a další.

Ondřej Svoboda: „Rozhodnutí k podání přihlášky ke studiu bylo jednoduché, sebevzdělání a nabraní zkušeností mě dostatečně oslovilo. Již po 3. bloku mohu říct, že to rozhodne stojí za to.“

Jiří Petrů: „Hlavním důvodem pro studium této licence byla snaha o sebevzdělání v oboru, ve kterém budu v následujících letem pracovat. Získáním této licence se sice nikam neposunu z hlediska vyššího vzdělání, protože již mám trenérskou licenci UEFA A, ale protože je tato licence zaměřena detailně na malé děti, splňuje přesně to, jakým směrem jsem si chtěl rozšířit své znalosti a také jsem chtěl poznat nové trendy v trénování těch nejmenších. Výchova fotbalistů začíná v útlém věku a období do zhruba 12. roku je z pohledu učení se fotbalu to nejdůležitější.“