Aktuality

Aktuální informace a oznámení

Daniel Šmejkal: Vlašimská mise byla úspěšná!

Do vlašimského klubu přicházel v nelehké situaci a tým přebíral na posledním místě! Hlavní trenér Daniel Šmejkal a jeho asistent Vasil Boev dokázali do týmu nalít novou energii a nakonec se tým posunul až k letošnímu šestému místu v tabulce druhé nejvyšší soutěže. „Naše působení ve Vlašimi musím hodnotit jako úspěšné,“ řekl k rozhovoru Daniel Šmejkal. 

Trenére, jak hodnotíte svou vlašimskou misi?

Hodnocení má vždy několik fází. Když začnu tou sezónou, kdy jsme k týmu přicházeli, tak tým byl v tu dobu na posledním místě. Nakonec z toho bylo konečné osmé místo, ale v jarní tabulce jsme byli dokonce pátí. Právě páté místo byl i našim interním cílem pro letošní ročník. Vedení samozřejmě mělo za hlavní cíl vyhnout se sestupovým starostem. To se podařilo a nakonec se nám povedl boj o čtvrté místo do posledního kola. Nakonec vše skončilo šestým místem a já z pohledu trenéra osobně spokojený na sto procent nejsem. Prostě pokud nejste nejlepší, tak jako profesionální trenér musíte mít určité výhrady (usmívá se). Nejsme ze všech nejlepší, ale na druhou stranu, cíl vedení klubu se nám podařilo splnit na sto procent. V celkovém součtu tedy musím naše působení ve Vlašimi hodnotit jako úspěšné.

Je pravda, že tým se pod vaším vedením zlepšil a je z toho druhé nejlepší umístění v novodobé historii klubu…

Pokud se zaměříme na celkové hodnocení obou sezón, tak se nám celkově povedlo atakovat první pětku. Jsem rád, že se nám nakonec podařilo sestavit kádr, který je konkurence schopný. Samozřejmě v některých věcech bychom mohli být lepší, ale ten tým má dobrý základ pro další sezónu a nyní je to již věcí vedení klubu, které bude řešit smlouvy s hráči a doplnění kádru společně s novým realizačním týmem. Určitě skončí někteří hráči na hostování a navíc Kuba Štochl, ale pokud se jinak povede tým udržet pohromadě, tak já jsem přesvědčen o tom, že Vlašim bude mít na to, aby atakovala první pětku i v dalším ročníku.

Váš konec ve Vlašimi se řešil s poměrně velkým předstihem. Je to tak?

Ano. Došlo k vzájemné dohodě, protože mi skončí smlouva k poslednímu červnu a s vedením jsme si o tom promluvili už v průběhu února.

Pokud by váš nástupce požádal o nějaké informace. Jste ochoten s ním vše probrat?

Asi není již velkým tajemstvím, že Vlašim bude určitou formou spolupracovat s pražskou Slavií, což je pro klub velmi dobré. Pro vlašimský fotbal je to významný krok a já budu klukům držet palce, aby se jim dařilo i nadále. Pokud samozřejmě bude nový realizační tým chtít nějaké informace, tak nemám problém je předat.

Pokud se vrátíme zpět k vašemu působení na lavičce Vlašimi. Jaký zápas byl podle vás tím, který byl nejpovedenější? Bylo to utkání v poháru na hřišti Karviné?

Těžko se hledá nejpovedenější zápas. Spíše je to otázka významu daného utkání. Víte, když jsme přicházeli do Vlašimi, tak klub byl poslední a museli jsme zvládnout hned první utkání. Tým byl pod tlakem a v takové situaci nejsou výkony ideální, ale spíše jde o to zápas prostě vyhrát. Pohárový zápas v Karviné jsme si samozřejmě užili, ale pro nás byl bez tlaku. Většinou vzpomínáte na zápasy, kdy jde o všechno a víte, že pokud uspějete, máte dobrou pozici. Takových zápasů jsme měli několik a většinou jsme je zvládnout dokázali.

V době vašeho příchodu nebyla situace ideální. Necítil jste se pod tlakem vy?

Pod tlakem jsem se necítil. Proto se dělají změny, aby přišel člověk, který není nasáklý atmosférou a tím tlakem. Naopak se tím člověk snaží napumpovat do týmu novou energii a dokáže vtisknout týmu nového ducha. Z mého pohledu jsem na podobné situace navíc zvyklý, protože u sportu se pohybuji dlouhou dobu.

Ani nervozita se nedostavila? Třeba při představě neúspěchu?

Vůbec jsme v době našeho příchodu s realizačním týmem neuvažovali nad tím, že by se nám nepodařilo tým zvednout a nesupěli bychom. Měli jsme v sobě samozřejmě nervozitu, ale jednalo se o zdravou nervozitu.

Pozoroval jste za ty necelé dva roky u týmu určité zlepšení v některých věcech?

Když jsme do týmu přicházeli, tak se hodně branek inkasovalo. Podařilo se nám stabilizovat defenzivu a díky tomu, že jsme nedostávali tolik branek, se nám podařilo zachránit. V té následující sezóně jsme posílili směrem dopředu a pokud se podíváme na tabulku, tak v poměru vstřelených branek patříme k těm lepším týmům. V závěru se nám na druhou stranu opět nedařilo v defenzivě, kdy jsme dokázali střílet branky, ale i více inkasovali. To nás právě možná stojí malinko lepší konečné umístění. Celkově si myslím, že hra začala být postupem času pohlednější.

Na týmu bylo i znát, že si více věřil…

S tím, jak jsme si věřili směrem dopředu, tak přicházelo i to, že jsme zápas po první inkasované brance nesložili a dokázali v utkání ještě uspět. Ještě bych zmínil, že nám nedařilo více si pomáhat útočnými standardkami, kde jsme měli určitě rezervy.

Jaká bude vaše budoucnost? Máte nějaké nabídky?

Až do konečného hvizdu zápasu s Hradcem jsem naplno pracoval pro Vlašim. Samozřejmě některé věci se řeší a já jsem profesionální trenér, takže bych rád pokračoval ve své práci.

Během působení ve Vlašimi jste byl i trochu odstřižen od rodiny. Jaké to pro vás bylo?

To je na tom odvrácená strana. Zůstával jsem ve Vlašimi sám a rodina byla na severu Čech, ale nejsme malé děti a někdy je fajn, když se pár dnů nevidíte a pak se na sebe těšíte o to víc (usmívá se). Teď před sebou máme dovolenou a budeme s rodinou pohromadě. Mám tříletého syna a těším se na něj. I přítelkyně bude samozřejmě ráda, že budu teď chvíli doma.

Co popřejete vlašimskému klubu do budoucna?

Já bych klubu strašně přál, aby se klub vyhnul potížím z dob našeho příchodu. Věřím, že vedení klubu dokáže pokračovat v dobré práci a přeji Vlašimi jen to nejlepší! Klub se posunul za poslední dobu správným směrem a určitě má na to držet se v první pětce.

Dokážete si představit ještě někdy usednout na lavičku Vlašimi jako hlavní trenér?

Určitě! Nikdy nebudeme říkat nikdy. My jsme tady zažili fajn dva roky. Fotbal tady má tradici a není důvod, proč bych v případě příznivých okolností v budoucnu případnou nabídku klubu odmítl.

Takže můžeme počítat, že když budete mít cestu kolem, stavíte se?

Stoprocentně! Pokud to bude možné, tak na místní stadion rád zavítám.

Trenére děkujeme za vaši práci a přejeme jen to nejlepší!