Aktuality

Aktuální informace a oznámení

Petr Lajda: Fanouškům mohu slíbit, že pro záchranu uděláme maximum!

Při hodnocení podzimní části letošního ročníku druholigové soutěže nebylo nikomu určitě do smíchu. Ne jinak tomu bylo u předsedy představenstva Petra Lajdy. Situace však není podle jeho slov katastrofální. „S podzimem samozřejmě spokojeni nejsme. Situace není dobrá, ale jako katastrofu bych to nehodnotil,“ zaznělo z jeho úst na tiskové konferenci.  

Jak hodnotíte a vnímáte současnou situaci vlašimského klubu po právě skončené podzimní části FORTUNA:NÁRODNÍ LIGY?

Celá nová situace kolem našeho klubu začala postupně vznikat již na jaře, tedy na konci minulého ročníku. Věděli jsme, že skončí naše úzká spolupráce se Spartou Praha (vznik „B mužstev“).Odešel realizační tým ze Sparty a s tím i odchod mladých sparťanských hráčů. Nás tedy čekaly hned dva zásadní úkoly. Jednak vyřešit přechod po sportovní stránce a za druhé přechod po stránce finanční. Po stránce sportovní nás opustili hráči, kteří se u nás dokázali většinou prosadit do základního kádru a v poměrně velkém počtu se od nás dále posunuli do nejvyšší soutěže, kde mnoho z nich působí dodnes. Právě odchody hráčů do vyšší soutěže nám pomáhala zacelovat spolupráce se Spartou, která vždy poslala do Vlašimi další talentované hráče. Celý tento proces sebou nesl i určitou finanční úlevu pro náš klub. To vše na konci minulého ročníku skončilo. Od letošního roku jsme se tedy museli postavit zcela na vlastní nohy a vybudovat svými prostředky nový tým. Kromě hráčů přišlo i hledání nového realizačního týmu. Nakonec jsme vsadili na zkušenost hráčů a věřili v to, že se v druhé nejvyšší soutěži uplatníme daleko lépe, než jsme nakonec dopadli po letošním podzimu.

Kde byl podle vás největší problém?

Ukázalo se, že zkušenost nám sama o sobě nestačí a je potřeba i kvalita a trošku jiná typologie hráčů než ta, kterou jsme zpočátku zvolili. Po příchodu nového trenéra jsme ještě dokázali přivést do Vlašimi hráče z Příbrami. Ukázalo se, že s Jiřím Januškou to byl krok správným směrem. Petr Průcha nám také pomohl a Rostislav Jandera odehrál některé pasáže také dobře. Podle mého, kdybychom měli základní jedenáctku poskládanou tak, jako jsme ji měli v zápasech proti Prostějovu a Žižkovu, tak bychom měli bodů víc. Nicméně určitě s průběhem podzimní části spokojen nejsem, ale na druhou stranu jsem realista a viděl jsem, že kluci se snažili a kromě zápasů na Dukle a s Jihlavou výrazně nepropadli. Situace není dobrá, ale jako katastrofu bych to nehodnotil. Určitě nebudu mluvit jen za sebe, ale za všechny ve vedení našeho klubu, kdy mohu konstatovat, že máme dobrý realizační tým a i základ kádru je podle mého názoru pro F:NL na velmi slušné úrovni. Našim fanouškům mohu slíbit to, že pro záchranu uděláme maximum!

Tým přitom před zahájením sezóny působil dobrým dojmem….

Před zahájením sezóny jsem si osobně myslel, že podle toho, které hráče jsme přivedli, tak nebudeme na konci podzimu v takové situaci. Cítil jsem z toho týmu kvalitu. Potěšily nás i zápasy. Například generálka proti Příbrami, první utkání s Brnem, výhra v Prostějově. Opravdu jsem nečekal, že nakonec z toho bude tak těžká situace.

Vlašimský klub však není jen o druhé lize. B-tým odehrál jako nováček první půl rok v Ondrášovka krajském přeboru…

Béčko vstupovalo do posledních sezón jako nováček po administrativním postupu. Kdyby mi někdo před začátkem letošní sezóny, že kluci získají na podzim třiadvacet bodů, tak bych tomu moc nevěřil. Béčku samozřejmě pomáhali i někteří hráči z A-týmu, ale nebylo to nikdy větší množství hráčů najednou a mnohdy tam nebyl z áčka nikdo. V kádru nastupovali kluci, co jsou ve Vlašimi od malička a musím říct, že můžeme být s jejich výsledky spokojeni. Samozřejmě pokud by byly finance, tak bychom rádi dotáhli B-tým o soutěž výš, aby bylo oboustranné prolínání hráčů ještě o něco lepší a nebyl takový výkonnostní rozdíl mezi oběma týmy.

Dobrých výsledků dosahuje i mládež…

Díky zázemí, které máme ve Vlašimi pro mládež vybudované a díky vzdělání našich realizačních týmů jsme dosáhli na status Krajského sportovního střediska mládeže. Šéftrenéra mládeže nám dělá pan Vlastimil Petržela, který buduje celkovou koncepci mládeže. Obě strany jsou s nastolenou spoluprací spokojeny a k celkovému průběhu podzimu v sekci mládeže vás jistě lépe obeznámí šéftrenér Vlastimil Petržela, který má ucelený přehled. Jinak samozřejmě výsledky některých našich týmů jsou výborné a klukům patří gratulace. Samozřejmě musíme ocenit i výtečnou práci a maximální nasazení jednotlivých trenérů, a to zejména trenérů kategorie U15 Petra Kotory a Michala Budila, kteří dovedli některé své svěřence až do mládežnické reprezentace ČR!